Державні акти вилучать, а землю "пронумерують" 

Українську землю продаватимуть за європейськими стандартами. Державні акти та багатомісячне їх виготовлення відійдуть у минуле. А угоди з землею можна буде зареєструвати у нотаріуса за пару годин.

Чи треба громадянам переоформляти земельні ділянки, на які їм видано державні акти на землю? Такої потреби нема.

Кожну земельну ділянку в Україні внесуть одразу в два реєстри – в Державний земельний кадастр та в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Наповнювати Державний земельний кадастр будуть органи Державного агентства земельних ресурсів – колишнього Держкомзему. Реєстратори вноситимуть в Кадастр цілий перелік відомостей і характеристик земельних ділянок. Кожній ділянці вони присвоюватимуть кадастровий номер і вноситимуть в Єдину кадастрову систему.

– У першу чергу, - це буде інформація з кількох різних баз, що за багато років сформувалися в Україні. Це робитиметься без участі громадян.

Коли візиту в органи земельних ресурсів не уникнути? По–перше, якщо ви приватизуєте земельну ділянку, а по–друге – якщо ви зібралися здійснити будь–який правочин зі своєю землею: продати, передати у спадок, подарувати тощо.

Для цього необхідно буде взяти витяг з Кадастру. А речові права на підставі цього витягу реєструватимуть нотаріуси та Державні реєстратори Реєстраційної служби.

Що реєструють в Державній рєстраційній службі? Новоутворені земельні ділянки та право оренди на них, право власності на підставі рішень судів та договори оренди, договори на право забудови чужої землі та інші речові права. Приватизовані ділянки упродовж 14 днів реєструватимуть у Державній реєстраційній службі того району чи міста, на території яких вона знаходиться. Обтяження земельних прав – арешт, іпотека – реєструються за місце проживання власника упродовж доби.

Для первинної реєстрації приватизованої ділянки до Реєстраційної служби слід з’явитися з рішенням місцевої ради про виділення землі і з витягом з Кадастру. Вартість цієї процедури становитиме 239 гривень. Громадяни зекономлять 130 гривень за рахунок того, що не будуть виготовлятися Державні акти на землю, і масу часу за рахунок того, що не треба буде збирати величезної кількості довідок.

Реєстрація інших речових прав коштує 171 гривню. Може виникнути потреба додатково сплатити 51 гривню за внесення змін до Реєстру запитів чи виправлення технічних помилок у Реєстрі.

До речі, за реєстрацію ділянок, що вже були у власності до 2013 року, держмито не братиметься, їх просто перереєтрують.

Які операції з землею виконуватимуть нотаріуси? Всі інші. І робитимуть це упродовж кількох годин. Нотаріуси мають доступ до всіх реєстрів, які стосуються вчинення нотаріальних дій і найближчим часом матимуть доступ до Кадастру. Крім функцій нотаріусів вони відтепер наділені повноваженнями Державних реєстраторів, і вартість цих послуг у державних нотаріусів не відрізняється від вартості послуг Державної реєстраційної служби. Приватні нотаріуси встановлюють плату за домовленістю. Плата за доступ до Національної кадастрової системи ще не визначена. За послуги нотаріуса слід буде сплатити окремо, відповідно до його розцінок.

Що буде з державними актами? Їх при реєстрації цивільно–правових угод вилучатимуть і з часом вони взагалі виведуться з обігу. Посвідчувати право на землю буде укладена цивільно-правова угода — договір купівлі-продажу, дарування, свідоцтво про спадщину. При первинній приватизації землі Державна реєстраційна служба видаватиме свідоцтво про право власності на землю. Ті, хто замовив виготовлення державних актів до 1 січня 2013 року, їх отримають, проте в подальшому їх теж буде вилучено.

Той день, коли остання людина принесе паперовий варіант державного акта, може бути через багато років – адже ці документи, як і раніше, посвідчують право власності на землю і не мають терміну давності. Надалі вся інформація про українську землю опиниться в електронній базі.

Чи правильно вам оформили земельну ділянку, можна перевірити за допомогою публічної карти. Карта – це доступна частина національної кадастрової системи, яку кожен може подивитися, зайшовши в інтернет. На ній висвітлюються межі земельних ділянок та їх кадастровий номер. Решта інформації, що містить конфіденційні дані, закрита.

Якщо вашій ділянці кадастровий номер вже присвоєно, її можна знайти на карті (www.map.dazru.gov.ua) і перевірити правильність нанесення меж. Помилки виправлять на підставі заяви громадянина та наявної в нього технічної документації.

Якщо вас нема на публічній карті... – Значить, ви отримали державний акт на землю до 2004 року, і кадастровий номер вашій ділянці не присвоєно. При цьому дані про неї все одно в базі даних Держземагенства є. І майнові права на неї підтверджує земельний акт. Андрій Мирошниченко визнає, що публічна карта ще тривалий час не буде відображати реальну картину у сфері земельних відносин –доти, поки не буде вилучено останній державний акт.