Печать

Визначення вартості житла

Визначення вартості житла 

Якщо ви плануєте продати чи купити квартиру, бажано знати, які фактори впливають на її вартість. Завищивши ціну, є ризик загубити час, а час у цьому випадку – гроші,  знизивши ціну – втратити прибуток. Як же тоді визначити реальну вартість квартири, тобто ту, за яку вона буде продана найвигідніше? 

 При укладанні купівлі-продажу питання визначення ціни об’єкту є одним з найважливіших, а зміна вартості майна може визначити ваше матеріальне благополуччя у майбутньому. Вартість квадратного метру - величина змінна. Тому, коли річ йдеться про правочини з нерухомістю дуже важливо об’єктивно її визначити.

 

У сучасних умовах реформування відносин власності потреба у послугах по оцінці майна стає  досить  нагальною.  Експертна оцінка квартири є обов’язковою при купівлі-продажу, обміні, даруванні, передачі майна в заставу тощо.

 

Експерт з оцінки майна визначає вартість нерухомості не на око, а керуючись встановленими процедурами, аналізує ринок пропозицій подібного майна, особливості впливу тих чи інших характеристик нерухомості на її ціну, робить відповідні розрахунки.

 

Результатом роботи експерта є звіт про вартість квартири і найголовніше висновок про її ринкову вартість на дату оцінки. Власне  це  і  є  найбільш  вірогідна  вартість  житла  для відчуження між нормально мотивованими продавцем і покупцем. Це, звичайно не означає, що ви не знайдете більш вигідного покупця, але, певно, що він має якісь особисті інтереси, які не мотивовані загальною ситуацією на ринку.

 

До речі, видів вартості квартир існує досить багато. Так, наприклад, в  довідці БТІ іноді вказується не ринкова вартість, визначена незалежним експертом, а балансова вартість квартири. Різниця між ними може бути досить велика. Це пояснюється тим, що спеціалісти БТІ виходять не із ситуації на ринку,  а враховують ступінь зносу будинку, коефіцієнти амортизації тощо.

 

Отже, які саме фактори впливають на вартість нерухомості?

Найголовніше – це, звичайно, місце розташування, престижність району, наприклад, близькість або  віддаленість від центру, переважання визначеного типу нерухомості в районі. Все це суттєво впливає на формування рівня цін. Важливу роль також грає тип будинку – сучасний або старий будинок, панельний або з цегли. Найдорожчі, звичайно, квартири, з червоного кірпіча, бо він є хорошим тепло- та звукоізолятором. Безпека житла –  теж важливий фактор -  наявність домофону, металеві двері, наявність других дверей, загальний стан під’їзду впливають на ціну квартири.

 

Близькість транспортних шляхів, дитячих садків, шкіл, ринку, магазинів, місць відпочинку  робить  квартиру  чи  будинок  більш  привабливим,  відповідно  підвищуючи попит і ціну.

 

Панорама або вид з вікна є також одним із факторів ціноутворення. Потім враховується стан різних комунікацій: водопроводу, теплопостачання, електропроводки, каналізації тощо.

 

А зараз мова піде про параметри квартири. Тут річ йтиме  про площу і про планування  квартири. Чим більша площа, тим квартира дорожче коштує. Говорячи про планування квартири, то наявність прохідних кімнат, відсутність холу (коридору), балкону або лоджії, та навіть відсутність телефону є факторами, що впливають на зниження вартості житла.

 

Проведення якісного ремонту в квартирі на даний час - дороге задоволення, що потребує не тільки багато грошей, але й часу, зусиль хазяїна на підбір матеріалів і обладнання, контроль виконання ремонтних робіт. Тому вже з’явилась категорія покупців, готових дещо переплатити за квартиру зі свіжим ремонтом, аби не проходити цю процедуру самостійно. Якщо квартира потребує капітального ремонту, то вона може бути продана із  значною знижкою.


          Можна з впевненістю сказати, що навіть хороший євроремонт при продажу майже завжди оцінюється в суму, яка складає  лише 20-30 % від вкладених  в нього грошей. Дуже часто трапляються продавці, які виставляють квартиру на продаж, додаючи до суми вартість всіх вкладених в євроремонт грошей і при цьому не можуть її продати по півроку, рік.

 

Тому до визначення вартості квартири потрібно віднестися дуже серйозно, враховуючи всі фактори, що безпосередньо впливають на ціну квартири.

 

Підготував юрист АН «Баланс»